Zabiegowi masażu wodnego poddane są kończyny górne, poprzez wykorzystanie w celach leczniczych wpływu ciepłej wody, jej oddziaływania mechanicznego, związanego z ruchami wirowymi. Powoduje to rozluźnienie tkanek, zmniejszenie napięcia mięśniowego, poprawę ukrwienia oraz łagodzenie bólu.

Te zabiegi wykonywane są w specjalnych wannach z urządzeniem wzbudzającym ruch wirowy wody. Kąpiel wirową kończyn dolnych wykonuje się przez 15 min w wodzie o temperaturze wynoszącej, zależnie od wskazań, 35 – 40 stopni C. Kąpiel wirowa stanowi formę łagodnego masażu skojarzonego z wpływem ciepła.

To forma masażu wodnego.

Nie tylko relaksuje i odpręża, ale działa również korzystnie na organizm, dotlenia go i pomaga w leczeniu wielu schorzeń. Ciepła woda i rytmiczny masaż rozszerzają naczynia krwionośne, powodując szybsze krążenie krwi. Stymulują także wydzielanie endorfin, któremu towarzyszy uczucie błogości. Dzięki temu można wypocząć, co z kolei przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne zachodzące w organizmie. Hydromasaż uśmierza bóle kręgosłupa, stawów, łagodzi niektóre z objawów cukrzycy, leczy także migrenę i bezsenność.

Ciepło wody oraz jej ruch wirowy wpływa leczniczo na odcinek lędźwiowy kręgosłupa i kończyny dolne. Kąpiel wirowa znajduje zastosowanie w przewlekłych stanach zapalnych, stanach pourazowych, przewlekłym zapaleniu stawów oraz przykurczach bliznowatych.